Polovlhká krmiva SOFT

Nabídka krmiv MACs SOFT pro psy ZDE

Polovlhká měkká krmiva - SOFT, SEMI-MOIST 

V současnosti vidíme zřetelný trend  - významný nárůst spotřeby vlhkých a mokrých krmiv. Dorazil už z amerického kontinentu do Evropy a také k nám. Kdo zkusil svého psa krmit měkkými granulemi a viděl jeho nadšenou reakci i účinky, ten zůstává příznivcem. Minimálně zůstane věrný měkkým pamlskům. Problematičtější pejsci (zuby, žaludek, vyšší věk) obvykle na soft dietu okamžitě přivyknou, zlepší se jejich příjem potravy a už zůstávají trvalými strávníky měkkých granulí.

Jaké jsou výhody SOFT SEMI-MOIST krmiv?  

Kvalitní soft hned po otevření mnohem intenzívněji a lépe voní. Dokonce i člověk rozezná vůně jednotlivých druhů mas, co teprve náš pes. Krmivo více voní a lépe chutná, a to až natolik, že softy jsou používány zkušenými chovateli a trenéry také jako vynikající pamlsek (navíc poměrně levný). Okamžitou oblibu si získají u každého psa, který má potíže se zuby. Granule soft není až tak měkká jako knedlíček, ale mnohem lépe rozkousnutelná, s menším tlakem a námahou, než klasické krmení. Někteří starší psi polykají tradiční granule celé, protože ze strachu z bolesti zubů nechtějí skousnout. Se softy si s novou chutí opět užívají příjemného rozkousávání a žvýkání. Okamžitě viditelný efekt.

Když profi vlhčené krmivo neexistovalo…

Řešívali jsme to namáčením granulí – ty nenáhražkové a dobré, jako kanadská Kádevítka a Nutram,  rehydrataci snesou. Po pár minutách po zalití teplou vodou se z nich utvoří měkčí knedlíček, který psovi usnadní příjem. Mnoho chovatelů připravuje pro své psy ze suchých granulí „domácké“ softy. Nepovede se to z nekvalitních suchých krmiv. Náhražkové granule z vedlejších produktů s rostlinným tukem se obvykle rozpadnou na kaši, která psovi nevyhovuje. Ovšem pravé vlhčené krmivo, označené obvykle jako SOFT, SEMI-MOIST, odstraňuje starost s namáčením, kdy velmi přísná hygiena je žádoucí. Se softy se zachází jako se suchými granulemi, ale s dalšími výhodami pro psa.

Proč vlhčí a měkčí krmivo?

Mnoho psů má potíže – trvale nebo občas - s citlivějším žaludkem. Když se žaludek naplní suchou hmotou, je  ji nutnépro trávení  vlastními žaludečními šťávami navlhčit. Nejméně na obsah 80% vody, a to někteří jedinci špatně zvládají. Mohou obtížněji trávit, dokonce i zvracet. (Dobrý veterinář poradí, že často stačí zejména štěňatům krmiva hodně nebo aspoň částečně navlhčit.) Trávicí šťávy se do  žaludku s předem zvlhčenou potravou lépe dostávají, dráždění je sníženo. Dokonce i moderní prevence obávané a často smrtelné torze žaludku u velkých plemen začíná zde - u měkčích „předvlhčených“ a lépe zpracovatelných krmiv. 

Nejčastějším důvodem přechodu od suché stravy k vlhčené jsou bolavé zuby starších psů.  Řeší se tím ale i mnoho dalších různorodých poruch příjmu a trávení potravy. Jeden z až komických účinků je pozorovatelný u psů, kteří jsou naopak hltaví, obsah misky se suchými granulemi do sebe bez kousání bleskurychle „vcucnou“. Zvlhčené měkčí granule je pro ně příjemné překusovat a žvýkat, takže se paradoxně příjem potravy zpomalí. Strava odchází do žaludku pomaleji, zvlhčená a lépe prosliněná, žaludek nepodráždí a rychleji z něj odchází k dalším procesům. Zkrácená doba trávení je také důležitá veličina u výkonných a trénovaných psů, kde se musí velmi pečlivě plánovat, v kterém čase před špičkovým výkonem nakrmit. I psím atletům se špatně běhá s plným žaludkem, přitom musí být sytí.

Zvýšená stravitelnost  (uvádí se, že až o 10%) a lepší využití živin je bonusem, pozorovatelným  po krátkém čase.

Jak poznat kvalitu při výběru?

Samozřejmě i u vlhčených krmiv můžete najít různou kvalitu. Záleží na výrobci a dodavateli. Od hmoty z vedlejších produktů a odpadů, namočených v cukerných, olejových a chemických koktejlech až po kvalitní kousky z masa, živočišného tuku, vybraných rostlin, se zhruba dvojnásobným obsahem vody, než je u suchého krmiva. 

Pozitivní efekty měkkých semi-moist krmiv lze samozřejmě očekávat jen u těch poctivých. V prvé řadě je proto potřeba dobře si prostudovat deklaraci. Pokud v ní něčemu nerozumím, pokud není napsaná stejně srozumitelně jako recept v kuchařce, vyhodnotím obsah jako nejasný a tudíž riskantní, nedostatečně kvalitní pro mého psa. Hledám především, jaké maso, jaká moučka, v jakém poměru, jaký tuk, co je přílohou. Dobrý je vysoký podíl čerstvého přesně určeného masa, vhodné jsou i masové moučky pokud jsou ze svaloviny, tuky živočišné, vše stabilizováno jen vyšší hladinou tokoferolů (vitamin E), ale bez chemie. 

Typický představitel skupiny

Kvalitním a typickým představitelem skupiny krmiv, SEMI-MOIST jsou německá měkká krmiva MAC´S SOFT, ve variantách kuřecí nebo jehněčí, pro malá a velká plemena, dokonce i pro štěňata. Takovým krmivem lze řešit mnoho psích problémů. Ale úplně nejčastějším důvodem k přechodu na vlhčené krmivo je ten nejobyčejnější : člověk chce svému psovi prostě jen dělat radost a pochutnání. A sobě dobrý pocit, že dává svému čtyřnohému příteli to nejlepší, co se dá připravit.

  MVDr. Zdeňka Dvořáková

Nabídka krmiv MACs SOFT pro psy ZDE